تماس با ما

افزایش سرمایه و روش های آن چیست؟

افزایش سرمایه

افزایش سرمایه یکی از عناوین بسیار مهم و پر کاربرد در امور تجاری شرکت هاست که در این مقاله انواع و روش های مربوط به آن را بررسی می کنیم. اگر در مورد ماهیت این موضوع سوالی دارید با ما در این مقاله همراه باشید.

افزایش سرمایه

بهترین وکیل قرارداد تجاری در تهران در ارتباط با افزایش سرمایخ و ماهیت و تعریف آن اذعان می دارد که این عبارت اصطلاحی تجاری است. شرکت‌ها برای دستیابی به اهدافی نظیر تداوم، رشد و توسعه فعالیت‌ها، حضور بیشتر در بازارهای داخلی و خارجی و دلایل متعدد دیگر، نیازمند تأمین منابع مالی هستند. برای تأمین مالی شرکت‌ها، روش‌های متفاوتی وجود دارد که از میان مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به این روش اشاره کرد.

در این مطلب، مفهوم این اصطلاح، انواع آن و برخی از نکات لازم در خصوص هر کدام از روش‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است که در این فرآیند کمک گرفتن از بهترین وکیل در تهران متخصص در امور تجاری که همان وکیل افزایش سرمایه در امور شرکت ها می باشد، امری بدیهی است.

فرآیند افزایش سرمایه

وکیل افزایش سرمایه اذعان می دارد، پس از تصمیم هیئت مدیره شرکت برای این فرآیند، مدارک و مستندات مورد نیاز تهیه و به سازمان بورس و اوراق بهادار ارسال می شود. در صورت تأیید ، با برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده از سهامداران نظرخواهی می شود. پس از آن، گزارش تصمیمات مجمع عمومی فوق‌العاده در سامانه قرار می‌گیرد. گفتنی است این فرآیند تنها شامل حال کسانی می‌شود که در روز برگزاری مجمع جزء سهامداران شرکت باشند.پ

انواع روش‌های افزایش سرمایه

افزایش سرمایه و روش های مربوط به آن را می توانیم در تقسیم بندی زیر معرفی کنیم:

 • سود انباشته
 • تجدید ارزیابی دارایی‌ها
 • آورده نقدی و مطالبات حاصل شده سهامداران
 • صرف سهام

در ادامه برخی از این روش ها را به صورت جداگانه توضیحدخواهیم داد. تا بدین صورت با نکات حقوقی و تجارتی که در هر روش پیش رو دارید آشنا شوید.

برای مشاوره با وکیل تجاری متخصص کلیک کنید

کدام روش افزایش سرمایه بهتر است؟

هرگونه اقدام قانونی که منجر به گسترش حوزه فعالیت‌های شرکت و بالطبع افزایش سوددهی آن شود، از لحاظ تجاری اتفاق مثبتی ارزیابی می‌شود. با توجه به ساختار شرکتها ، هر شرکت برای این کار پیچیدگی های خاص خودش را دارد.به صورت کلی آن نوع از افزایش سرمایه که باعث شود منابع جدید به شرکت وارد شود، می تواند وضعیت بهتری را برای شرکت ایجاد کند. پس روش آورده نقدی و صرف سهام می تواند به صورت کلی بهتر قلمداد شود.

2 نکته مهم در مورد افزایش سرمایه که باید بدانید

 • افزایش سرمایه شامل حال افرادی می شود که در زمان برگزاری مجمع شرکت، سهامدار آن شرکت بوده اند.
 • در برخی از موارد شرکتها اقدام به استفاده ترکیبی از روش ها می کنند. مثلا بخشی از آن از محل سود انباشته و بخش دیگر از طریق آورده نقدی سهامداران انجام می شود.
وکیل تجاری و وکیل پایه یک دادگستری متخصص افزایش سرمایه

به منظور مشاوره تلفنی و یا رزرو مشاوره حضوری در حوزه تجاری می توانید با دفتر حقوقی محمد حاجیلو متخصص در امور تجاری شرکت ها تماس بگیرید: 09121275588 و 28425688-021

در نظر بداریر که امور مربوط به افزایش سرمایه اموری حقوقی اند. در نتیجه تخصص وکیل حقوقی در همان حوزه را میطلبند. مانند غالب امور ملکی که برای حل و فصل آن به بهترین وکیل ملکی در تهران مراجعه می کنیم. حال آنکه اگر با موضوعات کیفری سر و کار دارید، نخستین قدم، مراجعه به بهترین وکیل کیفری در تهران و بهره مندی از مشاوره تخصصی با وی است.


در ادامه انواع روش ها را مورد بررسی قرار می دهیم

افزایش سرمایه از طریق سود انباشته

شرکت‌ها موظف‌اند همه ساله بخشی از سود خود را به جای تقسیم بین سهامداران، نگهداری کنند. اگر میزان سود ذخیره شده در این حساب به حد معین و چشمگیری برسد، شرکت می‌تواند از محل این سود، افزایش سرمایه دهد. تعداد سهامی که از این طریق به سهامداران تعلق می گیرد، با توجه به تعداد سهام اولیه مشخص می‌شود.

برخلاف روش‌هایی که نیازمند آورده نقدی از سوی سهامداران است، در این روش نیازی نیست که سهامداران مبلغی بابت مالکیت سهام پرداخت کنند و به صورت خودکار به همه سهامداران تعلق می‌گیرد. اگرچه باید درنظر داشت که با استفاده از این روش هیچ نقدینگی جدیدی نیز وارد شرکت نمی‌شود.

افزایش سرمایه از طریق تجدید ارزیابی دارایی‌ ها

با توجه به تورم و ازدیاد ارزش دارایی‌ها طی گذر زمان، شرکت‌ها می‌توانند هر چند سال یک بار ارزش دارایی‌های خود را به روز کنند.برای درک ارتباط میان دارایی‌های ثابت و حساب سرمایه شرکت باید با مفهوم معادله حسابداری آشنا شویم. طبق این معادله باید دارایی‌های شرکت با حاصل جمع حساب سرمایه و بدهی‌های شرکت برابر باشد.

بنابراین زمانی که با قیمت‌گذاری مجدد دارایی‌های ثابت، مبلغی به مجموع دارایی‌ها اضافه می‌شود، باید همین مبلغ به بخش سرمایه نیز افزوده شود تا معادله اصلی حسابداری، برقرار بماند. طبق ماده 141 قانون تجارت ، اگر زیان انباشته شرکتی به اندازه حداقل نیمی از سرمایه ثبت شده آن باشد، می‌تواند با استفاده از روش تجدید ارزیابی دارایی‌ها افزایش سرمایه دهد.

افزایش سرمایه از طریق آورده نقدی و مطالبات حال شده سهامداران

وکیل افزایش سرمایه نظرش بر آن است که این فرآیند از محل آورده نقدی، یکی از بهترین روش‌ها است. این روش بر خلاف دو روش قبل، باعث ورود نقدینگی به شرکت می‌شود.

شرکت‌هایی که قصد انجام این کار از محل آورده نقدی را داشته باشند، در مجمع عمومی فوق‌العاده به سهامداران خود حق‌تقدم خرید سهام می‌دهند. این موضوع به این معنا است که سهامداران در زمان مجمع ، نسبت به سایرین برای خرید سهام شرکت مقدم‌ترند .

روش افزایش سرمایه از طریق صرف سهام

افزایش سرمایه به روش صرف سهام یعنی شرکت سهام خود را با قیمتی بالاتر از ارزش اسمی در بازار به فروش می‌رساند. در این روش، درآمد حاصل از فروش سهام به دو قسمت تقسیم می‌شود.

 • آن قسمتی که معادل ارزش فروش سهم به قیمت اسمی است ، به دارایی‌های شرکت اضافه می‌شود
 • و بخشی که از صرف سهام بدست می آید

صرف یکی از موارد زیر می شود:

 • 1)به صورت سود نقدی میان سهامداران کنونی تقسیم شود
 • 2)به صورت سهام میان سهامداران کنونی تقسیم شود.
مزایا و معایب افزایش سرمایه با تجدید ارزیابی دارایی‌ها

وکیل افزایش سرمایه اذعان می داردکه این فرآیند از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها، باعث نزدیک شدن اطلاعات منتشره در صورت‌های مالی به واقعیت می‌شود. همچنین این روش منجر به افزایش اعتبار شرکت جهت دریافت تسهیلات بانکی نیز می‌شود.با این حال با توجه به اینکه در این روش هزینه مالیاتی که شرکت باید بپردازد افزایش می‌یابد، روشی نیست که چندان مورد علاقه شرکت‌ها باشد.

نکات افزایش سرمایه با روش تجدید ارزیابی دارایی‌ها:
 • نقدینگی جدیدی به شرکت وارد نمی‌شود.
 • درصد مالکیت سهامداران تغییر نمی‌کند؛ زیرا سهامی که به هر فرد تعلق می‌گیرد، متناسب با درصد مالکیت وی و میزان افزایش سرمایه است.
 • فرد جدیدی از طریق روش تجدید ارزیابی به لیست سهامداران شرکت اضافه نمی‌شود.
 • ارزش دارایی سهامداران ثابت می‌ماند. این ثبات از طریق افزایش تعداد سهام و کاهش قیمت دارایی سهامداران است.
نکات افزایش سرمایه با روش صرف سهام
 • در این روش، منابع مالی قابل توجهی وارد شرکت می‌شود.
 • شرکت بدون قرض منابع مالی مورد نیازش را تاْمین می‌کند. 
 • امکان ورود سهامداران جدید به شرکت وجود دارد
 • در افزایش سرمایه در این روش با فروش سهم ، درصد مالکیت سهامداران کنونی کاهش می‌یابد.

وکیل تجاری برای افزایش سرمایه

در ابتدای امر به این موضوع اشاره کردیم که در انجام این فرآیند همراهی وکیل می تواند تاثیر به سزایی داشته باشد و و در وقت صرفه جویی گردد علاوه بر آن، از انجام روند به درست ترین شکل ممکن نیز اطمینان حاصل می گردد. دفتر حقوقی محمد حاجیلو وکیل پایه یک دادگستری ، متخصص در امور تجاری یا همان وکیل تجاری متخصص آماده ارائه خدمات تخصصی در امور تجاری شرکت ها می باشد.

جهت دسترسی به راه های ارتباطی با بهترین وکلا در امور دیگر کلیک کنید:

بهترین وکیل چک در تهران

بهترین وکیل انحصار وراثت در تهران

HAJILOU MOHAMMAD

نظرات بسته شده است.

تماس باما