تحدید حدود چیست؟ چه قوانین دارد؟

تحدید حدود

یکی از مهم‌ ترین اقدام‌هایی که در مراحل اولیۀ صدور اسناد مالکیت شش دانگ برای هر ملکی انجام می‌ شود، تحدید حدود ثبتی است. در این مقاله بر آنیم تا هر آنچه لازم است در بحث تحدید حدود املاک بدانید را ارائه دهیم، و دسترسی به دادنامه مرتبط با این موضوع را نیز فراهم سازیم. با ما همراه باشید.

بهترین وکیل در تهران که در زمینه بررسی پرونده مربوط به املاک تجربه کافی دارد، با به کارگیری علم و دانش به روز خود، تاثیر به سزایی بر روند پیشبرد پرونده می گذارد. در ادامه با استفاده از راه های ارتباطی می توانید از مشاوره تخصصی با وی بهره مند گردید.

تحدید حدود

حد به معنی کنار و کناره، ضلع، اندازه و حد فاصل میان دو چیز می باشد. تحدید نیز به معنی حد چیزی را معین کردن می باشد. بهترین وکیل ملکی در تهران اذعان می دارد که تحدید حدود املاک به معنی معین کردن اندازه و حدود اربعه زمین مورد ثبت است.

برای تحدید حدود املاک ، بعد از تقاضای ثبت ملک، تقاضاکنندگان ثبت و مجاورین برای روز تعیین حدود، به وسیله اعلان احضار می شوند. این اعلان لااقل 20 روز قبل از تحدید حدود ، یک مرتبه در جراید منتشر می شود. اگر تقاضاکننده خود یا نماینده اش، در آن حین حاضر نباشند، ملک مورد تقاضا با حدود اظهار شده از طرف مجاورین تحدید می شود. در ادامه بیشتر به این روند می پردازیم.

تحدید حدود اربعه

در قسمت قبل گفتیم که زمانی که بخواهیم حد چیزی را تعیین کنیم از واژه تحدید استفاده می کنیم. حد در این رابطه به معنی اندازه، کناره و اضلاع دو چیز بکار می رود. در خصوص املاک، تحدید حدود به معنی معین کردن اندازه و حدود اربعه زمین مورد ثبت است. حدود اربعه ملک، همان چهار جهت جغرافیایی اصلی است.

در هر سند، حدود اربعه و یا حدود مشخصات تعریف شده است که افراد به راحتی امکان دسترسی به آن ها را دارند.

روند تحدید حدود املاک

برای آنکه تحدید حدود املاک روند درستی را طی کند لازم است یکسری ضوابط قانونی رعایت شود. اطلاعات لازم برای طی مراحل قانونی و چگونگی اعمال این ضوابط را می توانید از وکیل ملکی بخواهید. در ادامه به چند مورد از این ضوابط اشاره می کنیم:

  • حدود مجاورین یک ملک ثبتی از نظر ثبت تعیین می شود.
  • در بعضی موارد تحدید حدود بدون انتشار آگهی با استفاده از حدود املاک مجاور انجام میشود.
  • در بعضی موارد تعیین حدود با حضور نمایندگان سازمان های مربوطه انجام می شود.
  • بعد از تقاضای ثبت ملک، تقاضاکنندگان ثبت و املاک مجاور برای روز تعیین یا تحدید حدود احضار می شوند.
  • احضار که در مورد پیش یاد آور شدیم از طریق انتشار آگهی در روزنامه ها صورت می پذیرد.
  • گاه متقاضی یا نماینده وی در هنگام تحدید حدود در محل حاضر نمی شوند. در این صورت، ملک مورد تقاضا با حدود اظهار شده از طرف مجاورین تحدید می گردد.
  • گاه مجاورین نیز در موقع تحدید حاضر نمی شوند. در این صورت، حدود ملک تعیین نمی شود. اعلان تحدید نسبت به آن ملک تجدید می شود. به زمانی موکول می گردد که یکی از افرادی که اشاره کردیم حضور بهم رسانند.

وکیل متخصص در تحدید حدود

در دفتر حقوقی محمد حاجیلو، بهترین وکیل ملکی در تهران که تخصص و تجربه کافی در امور مربوط به تحدید حدود دارد، بر آنیم تا ارائه تخصصی ترین مشاوره ها در امور مرتبط، راهنمای کاربران و مراجعین محترم باشیم.

جهت رزرو وقت مشاوره، با شماره تلفن وکیل پایه یک دادگستری تماس حاصل نمایید: 09121275588 و 02128425688

تا بدین جا با مفهوم کلی تحدید حدود آشنا شدیم. یکی دیگر از امور مهم ملکی، امور سرقفلی است. اگر با موضوعات و پرند های مرتبط با سرقفلی سر و کار دارید، پیشنهاد ما به شما، مشاوره تخصصی و اصولی با بهترین وکیل سرقفلی در تهران است. در ادامه با ارائه دادنامه مرتبط با ما همراه باشید.

تحدید حدود

دادنامه حقوقی تحدید حدود

در ادامه متن دو دادنامه را برای شما کاربران عزیز قرار می دهیم. اولی مربوط به رای دادگاه بدوی، و دومی مربوط به دادگاه تجدید نظر در بحث تحدید حدود املاک است. با مطالعه این دو دادنامه دید حقوقی خوبی نسبت به نظر قضات پیدا می کنید.

رای دادگاه بدوی

شماره پرونده: 9209982213100399 شماره دادنامه: 9209972213100840  تاریخ: 1392/11/26

در ابتدای دادانامه داداه بدوی تحدید حدود می خوانیم: در خصوص دادخواست تقدیمی آقای الف. ک. به طرفیت خانم‌ها 1- م. 2- م. 3- م. 4- ه. 5- م. 6- ع. 7- ر. همگی ک.ب. و خانم خ. و. با وکالت آقای ه. م. به خواسته ابطال عملیات ثبتی موضوع پلاک … فرعی از … اصلی به میزان یک دانگ مشاع از کل شش دانگ با عنایت به پاسخ واصله از اداره ثبت اسناد و املاک فیرزکوه و اینکه پلاک ثبتی مورد ادعای خواهان منجر به صدور سند مالکیت به نام خواندگان گردیده. بعضاً به اشخاص واگذار نموده‌اند.

عملاً عملیات ثبتی به پایان رسیده است. خواهان باید قبل از صدور سند مالکیت مبادرت به تقدیم دادخواست و اعتراض خود در فرجه قانونی می‌نمود نه بعد از عملیات اجرائی و صدور سند مالکیت. علیهذا با توجه به مراتب فوق و در اجرای ماده 16 و 20 قانون ثبت و ماده 2 قانون آیین دادرسی مدنی دعوی مطروحه به نحو موجود قابل استماع نیست قرار عدم استماع دعوی صادر و اعلام می‌گردد. رأی صادره ظرف 20 روز قابل تجدیدنظر در محاکم تجدیدنظر استان تهران می‌باشد.

رئیس شعبه اول دادگاه عمومی حقوقی فیروزکوه – سید محمد مؤمنی


رای دادگاه تجدید نظر

در خصوص تجدیدنظرخواهی نسبت به دادنامه بدوی در بحث تحدید حدود که در قسمت قبل عنوان کردیم، الف. ک. با وکالت ع.الف. ص. به طرفیت 1- م. 2- م. 3- ع. 4- ر. 5- م. 6- خ. 7- م. 8- ه. همگی ک.ب. از دادنامه 840 صادره از شعبه اول دادگاه حقوقی فیروزکوه که منجر به صدور قرار عدم استماع دعوی بدوی تجدیدنظرخواه به خواسته ابطال عملیات ثبتی موضوع پلاک … فرعی از … اصلی شده است نظر به اینکه دادنامه تجدیدنظرخواسته با توجه به محتویات پرونده مطابق مقررات قانونی صادرگردیده است.

ادعای تجدیدنظرخواه قابل انطباق با شقوق ماده 348 قانون آئین دادرسی مدنی مصوب سال 1379 نمی‌باشد. لذا : اعتراض نامبرده غیر موجه تشخیص و به استناد ماده 353 قانون مذکور ضمن رد اعتراض دادنامه تجدیدنظرخواسته تأیید می‌گردد. رأی صادره قطعی است.

شعبه 29 دادگاه تجدیدنظر استان تهران – رئیس و مستشار     سیدابراهیم حسینی – بهزاد ابراهیمی

مشاوره با وکیل ملکی متخصص در تحدید حدود

همانطور که در مقالات پیشین نیز به این نکته اشاره کردیمف وکلای پایه یک دادگستری، بعد از قبولی در آزمون های مربوطه، با توجه به فعالیت در حوزه های مختلف، در آن حوزه ها تخصص می یابند. در نتیجه عمده فعالیت خود را در آن حوزه انجام می دهند. به عنوان مثال بهترین وکیل برای تحدید حدود املاک در این زمینه تجربه کافی کسب می نماید و متخصص می گردد.

تحدید حدود از امور حقوقی است. اگر با پرونده های کیفری مواجه گشتید، می توانید از مشاوره تخصصی با بهترین وکیل کیفری در تهران بهره مند گردید. برای سایر امور حقوقی تخصصی وارد لینک ارتباطی با وکیل متخصص مربوطه شوید.

بهترین وکیل قرارداد تجاری در تهران

بهترین وکیل ورشکستگی در تهران

امور حقوقی مربوط به خانواده، طلاق و مهریه:

بهترین وکیل خانواده در تهران

HAJILOU MOHAMMAD

نظرات بسته شده است.

تماس باما