تماس با ما

اعاده اعتبار تاجر ورشکسته

اعاده اعتبار تاجر ورشکسته

اعاده اعتبار تاجری چیست؟

اعاده اعتبار تجاری شرطی است برای تجار ورشکسته تا بتوانند فعالیت تجاری خود را از سر بگیرند و مجددا شروع به فعالیت کنند.این اعاده اعتبار به این جهت صورت می گیرد که داشتن “اعتبار” لازمه فعالیت های تجاری است. به عبارت دیگر اعاده اعتبار تاجر ورشکسته بازگشت تاجر به حقوق قبل از ورشکستگی است که با حکم دادگاه صورت می پذیرد .در نتیجه اعتبار بازرگانی ( اعتباری که به موجب قانون به دلیل ورشکستگی از وی گرفته شده است ) به وی باز می گردد. برای طی مراحل قانونی کمک گرفتن از وکیل پایه یک دادگستری متخصص در امور ورشکستگی ( وکیل ورشکستگی – وکیل تجاری ) لازم است.

به منظور مطالعه بیشتر در امور مرتبط با مسائل تجاری می توانید وارد لینک های زیر شوید

شرکت های تجاری

ورشکستگی شرکت سهامی خاص


در این متن به منظور استفاده از مشاوره تخصصی تخصصی شماره تلفن وکیل پایه یک دادگستری متخصص در امور تجاری و ورشکستگی یا همان وکیل تجاری و وکیل ورشکستگی قرار خواهد گرفت.

انواع اعاده اعتبار تاجر:
 • اعاده اعتبار قانونی
 • اعاده اعتبار واقعی
 • ورشکسته به تقلب

اعاده اعتبار تاجر قانونی

این اعاده اعتبار با التزام و اجبار قانون صورت می پذیرد

مراحل اعاده اعتبار تاجر قانونی

 • مرحله اول:دادخواست اعاده اعتبار را به همراه مدارک و اسناد مربوطه به دادسرا ارائه می دهیم.(به دادسرا حوزه قضایی که در آن اعلام ورشکستگی شده مراجعه می شود)
 • مرحله دوم: رونوشت دادخواست به طلبکاران فرستاده می شود. درواقع بدهی اینطلبکاران پرداخت نشده است.
 • مرحله سوم:طلبکاران در یک فرصت یک ماهه حق اعتراض را به این دادخواست دارند.این اعتراض از طریق اظهارنامه به دفتر کل دادگاه ارسال می شود.طلبکاران می توانند به عنوان ثالث نیز اعتراض کنند.
 • مرحله چهارم:دادستان نتیجه تحقیقات خود و بررسی اعتراضات را به دادگاه ارائه می دهد و دادگاه اگر لازم بداند خواهان اعاده اعتبار و طلبکاران را به جهت رسیدگی احضار  می کند.
 • مرحله پنجم:در مورد اعاده اعتبار قانونی پس از بررسی صحت مدارک پرداختی و بررسی شرایط ماده 565 قانون تجارت در صورتی که مصلحت بداند حکم نهایی را صادر می کند.

حال به بررسی موارد و شرایط این نوع از اعاده اعتبار تاجر ورشکسته می پردازیم

شرایط اعاده اعتبار تاجر ورشکسته قانونی

شرایط اعاده اعتبار قانونی را با توجه به ماده 565 قانون تجارت بدین صورت بیان می کنیم:

 • باید حسن نیت خود و صحت عملکرد درست خود را درمقابل طلبکاران ثابت کند.این به این معناست که ثابت نماید تمام تلاشش را برای پرداخت دیون کرده است و حتی اگر هنوز موفق به پرداخت کامل آنها نشده برای این کار برنامه ای مکفی داشته باشد.
 • 5 سال از زمانی که وی اعلام ورشکستگی کرده سپری شده باشد.

موارد اعاده اعتبارتاجر ورشکسته قانونی

 • تاجر ورشکسته با طلبکارانش قرارداد ارتفاقی بسته باشد و تمامی مبالغی که در این قرارداد آورده شده را پرداخت کرده باشد یا طلبکاران ذمه تاجر ورشکسته را بری کرده باشند.
 • طلبکاران رضایت کامل به اعاده اعتبار تاجر ور شکسته داشته باشند. هرچند که ذمه تاجر را بری نکرده باشند و یا قراردادی با وی نبسته باشند.در این مواقع تاجر مدیون به حساب می آید .وی مسئول است تا بدهی طلبکاران را پرداخت کند.

اعاده اعتبار تاجر ورشکسته - ویکیل پایه یک دادگستری - وکیل ورشکستگی
اعاده اعتبار و رشکسته

وکیل ورشکستگی متخصص و وکیل تجاری متخصص با توجه به دانش و اطلاعات کامل حقوقی می تواند بهترین روش را به منظور اعاده اعتبار تاجر ورشکسته به موکلین خود معرفی کند و آنها رادر پیشبرد هرچه بهتر و طی مراحل قانونی کمک می کند.

به منظور استفاده از مشاوره آنلاین تلفنی و یا رزرو مشاوره حضوری می توانید با دفتر حقوقی
محمد حاجیلو وکیل پایه یک دادگستری
وکیل تجاری متخصص و وکیل ورشکستگی متخصص تماس بگیرید:
09121275588 و 28425688-021

اعاده اعتبار تاجر ورشکسته واقعی

در بعضی موارد تاجر بعد از ورشکستگی به تمکن مالی می رسد. خودش اقدام به پرداخت دیون و بدهی هایش می کند. اعاده اعتبار واقعی و حقیقی زمانی است که: تاجر تمامی حق و حقوق و دیون خود را پیش از آنکه هر کدام از طلبکاران متوجه تمکن مالی وی شوند و بدلیل عدم پرداخت بدهی هایشان توقیف اموال تاجر ورشکسته را خواستار شوند، پرداخت کند.

پرداخت خسارت جهت اعاده اتبار تاجر ورشکسته

از تاریخ توقف و اعلام ورشکستگی  به بعد نمی توان از تاجر خسارت دریافت کرد(رای وحدت رویه شماره 155).ولی اگر تاجر بخواهد از حق اعاده اعتبار واقعی و حقیقی خود استفاده کند ملزم به پرداخت خسارت می گردد. در این صورت اگر طلبکاران طلبشان را نخواهند و یا نشود طلبکاران را پیدا کرد تاجر موظف به پرداخت خسارات به صندوق دادگستری خواهد بود.

زمان اعاده اعتبار تاجر ورشکسته

وقتی که تمامی دیون و بدهی های تاجر پرداخت می شود می تواند اعاده اعتبار کند. حتی اگر فاصله ای بین اعلام ورشکستگی و اعاده اعتبارش نباشد.

دادگاه با بررسی مدارک و اسناد مربوط به پرداخت و تسویه حساب ها موظف به صدور اعاده اعتبار برای تاجر خواهد بود.

اعاده اعتبار تاجر ورشکسته به تقلب

در این نوع از اعاده اعتبار باید بدانیم که ورشکستگی به تقلب مانع اعاده اعتبار می باشد. ورشکسته قبل از اعاده اعتبار باید اعاده حیثیت انجام شود و در صورت طی شدن مراحل قانونی مورد نظر اعاده اعتبار صورت بگیرد.

دفتر حقوقی محمد حاجیلو وکیل پایه یک دادگستری آماده ارائه خدمات در انواع پرونده های کیفری و حقوقی و همکاری با شرکت های تجاری و رسیدگی به امور مربوط با ورشکستگی می باشد.
به منظور کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید:
 09121275588 و 28425688-021
admin

نظرات بسته شده است.

تماس باما