تماس با ما

مستثنیات دین چیست؟ چه قوانینی دارد؟

مستثنیات دین - توقیف اموال

مستثتیات دین چیست؟

مستثنیات دین را در جریان دعوای مطالبه طلب در دادگاه مورد بررسی قرار می دهیم. اگر دعوای مطالبه طلب بعد از بررسی توسط قاضی محرز گردد به صدور حکم پرداخت طلب منجر می گردد. اگر شخص محکوم ازپرداخت بدهی سر باز بزند طلبکار می تواند اجرای حکم را از دادگاه درخواست کند. دادگاه نیز پس از این اقدام به صدور اجراییه می کند. اجرای پرداخت با صدور حکم بر توقیف اموال محکوم صورت می گیرد. اما نکته اینجاست که این اموال نباید شامل اموالی باشد که برای ادامه زندگی محکوم ضروری به شمار بیاید. بهترین وکیل در تهران ، وکیل پایه یک دادگستری متخصص در این امور (وکیل اجرای احکام ) با توجه به داشتن تجربه کافی در این زمینه می تواند شما را د راحقاق حقوق خود کمک کند.


به منظور مطالعه بیشتر پیرامون موضوع توقیف اموال بر روی لینک زیر کلیک کنید

منع نقل و انتقال املاک با سابقه توقیف


در این متن به منظور مشاوره مستثنیات دین و مصادیق آن شماره تلفن وکیل پایه یک دادگستری (وکیل اجرای احکام ) ارائه خواهد شد. از همراهی شما سپاسگذاریم.

مستثنیات دین شامل چه مواردی است؟

مستثنیات دین طبق ماده 24 قانون جدید نحوه محکومیت های مالی موارد زیر را شامل می شود:

 • منزل مسکونی که عرفا در شان محکوم در حالت اعسار او باشد: شخص مدیونی که اموالش توقیف شده تنها می تواند یک ملک مسکونی را که در شان او می باشد. در این صورت می تواند به عنوان مستثنیات دین معرفی کند. باید این نکته را د رنظر داشت که ملک باید با میزان بدهی ارزش ریالی متعادلی داشته باشد. یعنی اگر ملک وی ارزشی بیشتر از بدهی اش داشته باشد به فروش می رسد. بعد از پرداخت بدهی با مابقی ارزش ملک می تواند خانه ای دیگر را برای خود و افراد تحت تکلفش خریداری یا اجاره کند.
 • اثاثیه مورد نیاز زندگی که برای رفع نیاز های ضروری محکوم و افراد تحت تکلف وی ضروری محسوب می شود.
 • کتب و ابزار علمی و تحقیقاتی برای اهل علم و تحقیق متناسب با شان آنها
 • وسایل کار کسبه – کشاورزان و پیشه وران که برای امرار معاش خود و افراد تحت تکلف مورد نیازشان می باشد.
 • تلفن مورد نیاز فرد مدیون : اگر خط تماس مدیون از ارزش بالایی برخوردار باشد توقیف و به مزایده گذاشته می شود .این اصل درارتباط با گوشی تلفن همراه نیز صادق است.
 • مبلغی که در ضمن عقد اجاره به موجر پرداخت می شود در صورتی که بدون وجود آن پرداخت اجاره بها برای مدیون با عسر و حرج همراه باشد و عین مستاجره مورد نیاز مدیون بوده وبالاتر از شان او نباشد.

در ارتباط با مورد آخر شروط زیر باید برقرار باشند تا مشمول مستثنیات دین شوند:

در صورت نبودن پول پیش اجاره بها افزایش پیدا کند. مستاجر ( مدیون ) دچار عسر و حرج شود. در واقع مدیون با داشتن پول پیش بتواند اجاره ی کمتر و معقول تری را پرداخت کند. از شروط دیگر احتیاج مدیون به ملک است. یعنی در گذشته مدیون ملکی داشته و در حال حاضر به دلیل عدم مالکیت آن مجبور باشد برای خود و افراد تحت تکلفش ملکی را اجاره کند. در انتها باید به این شرط توجه کرد که اجاره ی ملک برای مدیون از لحاظ منطقه و میزان پول پیش منطقی باشد و بیشتر از شان وی نباشد. این موضوع در مستثنیات دین حائز اهمیت است.


وکیل پایه یک دادگستری ( وکیل اجرای احکام ) متخصص در امور کیفری و حقوقی با اشراف بر مواد قانونی و دانش به روز می تواند اطلاعات کاملی را درارتباط با مستثنیات دین در اختیار مراجعین قرار دهد

نکات حقوقی مستثنیات دین

اکنون ه بررسی برخی نکات حقوقی در موضوع مستثنیات دین می پردازیم:

 • اگر مدیونی که بخشی از اموالش در موارد مستثنیات دین قرار دارد فوت کند دیگر نمی‌شود از قانون مستثنیات دین برای اموالش استفاده کرد. زیرا دراین مورد بحث ماترک موتوفی مطرح می شود . قبل از هر اقدامی باید دیون موتوفی پرداخت گردد.

به منظور مطالعه بیشتر بر روی لینک کلیک کنید : تقسیم ترکه

به منظور مشاوره تخصصی با بهترین وکیل انحصار وراثت در تهران کلیک کنید

 • اگر فرد کارمند دولت که صاحب همسر و اولاد است محکوم به توقیف شده باشد. طبق قانون اجرای احکام مدنی تنها یک چهارم از حقوق ماهانه اش توقیف خواهد شد.
 • اگر فرد کارمند دولت که همسر و فرزند ندارد محکوم به توقیف شده باشد. طبق قانون اجرای احکام مدنی تنها یک سوم از حقوق ماهیانه اش توقیف می شود.
 • خودروی شخصی اگر تنها برای استفاده ی شخصی باشد توقیف می شود و مشمول مستثنیات دین نخواهد شد.
مستثنیات دین - وکیل پایه یک دادگستری - وکیل اجرای احکام _ توقیف اموال
مستثنیات دین در توقیف اموال

وکیل پایه یک دادگستری متخصص در امور کیفری ( وکیل اجرای احکام ) و حقوقی با اشرافی که بر قوانین مرتبط با موضوع دارند و با بررسی همه جانبه شرایط می تواند به پیشبرد هرچه بهتر پرونده موکلین خود و احقاق حق آنها کمک کند. در صورت کیفری شدن موضوع می توانید از راهنمایی بهترین وکیل کیفری در تهران نیز بهره مند گردید.


به جهت مشاوره حقوقی و کیفری تخصصی
با حقوقی محمد حاجیلو،
با شماره تلفن وکیل پایه یک دادگستری تماس بگیرید:
09121275588 و 28425688-021


تعریف نهایی مستثنیات دین

به عنوان توضیح نهایی می توان گفت: مستثنیات دین اموالی است ( منقول و غیر منقول ) که جزء نیازهای ضروری مدیون برای زندگی به شمارمی روند.

مالی که مدیون و خانواده اش برای ادامه حیات و امرار معاش به آن مال نیاز دارند در لیست اموال توقیفی آورده نمی‌شوند. در صورتی که دادگاه دستور بر توقیف این گونه اموال صادر کند مدیون می تواند با کمک قانون از آن اموال استفاده کند . درخواست طلبکار نسبت به توقیف اینگونه اموال رد خواهد شد و پذیرفته نمی شود.

نتیجه گیری نهایی از مستثنیات دین

مستثنیات دین شامل مواردی است که در بالا به آنها اشاره کردیم. اثبات مستثنیات دین بودن مال بر عهده مدیون است. وقتی که مرجع قضایی دستور توقیف را صادر کرد مدیون می تواند طبق قانون به این رای اعتراض کند تا مرجع ذی ربط این مورد را تحت بررسی قرار دهد. پس از بررسی های لازم اگر اعتراض وارد بود مرجع قضایی اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

دفتر حقوقی محمد جاجیلو وکیل پایه یک دادگستری آماده ارائه خدمات حقوقی در زمینه های مربوط به انحصار وراثت می باشد.
برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرید:
 09121275588 و 28425688-021
admin

نظرات بسته شده است.

تماس باما