تماس با ما

عقد اقاله و نکات حقوقی مرتبط

عقد اقاله وکیل پایه یک دادگستری

یکی از انواع عقود کارآمد، عقد اقاله است. بدیهی است که آشنایی با انواع قرارداد ها و عقود می تواند شما را در تنظیم آنها و استفاده از ویژگی ها و مزایایی که هریک به دنبال دارند، یاری می رساند. با ما همراه باشید.

عقد اقاله

اگر شخصی بعد از انجام معامله ای پشیمان شود و بعد از آن از طرف مقابل خود در معامله (فروشنده یا خریدار) در خواست کند تا معامله نادیده گرفته شود و طرف دیگر نیز بپذیرد، این عمل را عقد اقاله می‌نامند. در چنین حالتی، دو طرف برای تامین منافع خود قراردادی را بین یکدیگر منعقد می کنند. قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران در مواد 283 تا 288 به این موضوع پرداخته است

به عبارت دیگر وقتی دو نفر با اهداف مدنظر عقدی را انجام می دهند اما به اهدافشان نمی رسند می توانند با رضایت و توافق آن عقد را بر هم بزنند. بهترین وکیل در تهران ، وکیل پایه یک دادگستری متخصص در امور قراردادها می تواند اطلاعات جامع و کافی را در مسائل حقوقی مرتبط با قراردادها را در اختیارتان قرار دهد.

به منظور مطالعه بیشتر کلیک کنید

دادنامه عقد اقاله

عقد اقاله در لغت

اقاله در لغت به معنای نادیده انگاشتن است. عقد اقاله اصطلاحا به عقدی گفته می شود که موضوع آن از بین بردن و بر هم زدن قرارداد نخست است. این عقد همچنین آثار عقد لولیه را نیز از بین می برد.

در ادامه شماره تلفن وکیل پایه یک دادگستری را به منظور مشاوره سریع و آسان، قرار خواهیم داد.

شرایط انجام عقد اقاله

اقاله با اینکه برای انحلال و از بین رفتن قرارداد نخست به کار می رود اما ماهیت خودش نیز قرارداد است. این بدان معناست که، شرایط و قوانین عمومی قرار داد ها برایش اعمال می شود. در صورت اعمال شروط عقد اقاله می تواند باعث از بین رفتن عقد نخست گردد. همچنین آثار آن را از بین ببرد. این موضوع به شرایطی نیاز دارد که در ادامه به آن اشاره می شود:

قصد و رضایت طرفین:

طرفین قر ار داد باید برای انحلال آن به توافق برسند تا عقد اقاله انجام شود. این اعلام رضایت از سمت طرفین می‌تواند لفظی باشد که طرفین صراحتا اعلام می دارند که از انحلال عقد رضایت دارند. یا به صورت فعلی رضایت را اعلام دارند. به این صورت که مبیع و ثمن پرداخت شده باز گردانده شوند. به منظور مطالعه بیشتر کلیک کنید: اختیار وکیل در انتقال مبیع

2)اهلیت طرفین

با اجرای عقد اقاله طرفین مجدد مالک اموالشان می شوند؛ اما صحت این موضوع نیازمند اهلیت می‌باشد. در نتیجه شرط اهلیت در اینجا نیز لازم خواهد بود.

3)معلوم و معین بودن موضوع

طرفین باید معامله‌ای را که قصد انجام اقاله‌ی آن را دارند مشخص کنند. اگر تصمیم به اقاله قسمتی از مبیع را دارند نیز باید آن را مشخص کرده و معلوم نمایند. زیرا اگر عقد اقاله با اطمینان و علم کامل صورت نگیرد صحیح نیست.

عناصر در ماهیت عقد اقاله

 • عقد نخست: همانطور که گفته شد عقد اقاله ، قرارداد دوم محسوب می شود که موضوع آن از بین رفتن عقد نخست با رضایت و توافق طرفین می باشد. پس از مهم ترین عناصر درماهیت اقاله وجود یک عقد به عنوان عقد نخست است. اقاله برای از بین رفتن آن انجام شود.
 • عقد نخست از عقود لازم یا یک طرف لازم است.
 • از بین رفتن تعهدات عقد اول نیازمند رضایت طرفین معامله در عقد دوم است.
عقد اقاله وکیل پایه یک دادگستری - وکیل قرارداد

برای استفاده از مشاوره آنلاین و یا رزرو مشاوره حضوری

با دفتر حقوقی محمد حاجیلو وکیل پایه یک دادگستری متخصص در امور قرارداد

تماس بگیرید:

09121275588 و 28425688-021


اقاله در چه مواردی اعمال نمی شود؟

عقد اقاله در موارد زیر قابل اعمال نیست:

 • عقدنکاح
 • ضمان
 • وقف
 • ایقاع
 • اقرار و اخبار
 • اقاله‌ی اقاله

مقایسه عقد اقاله و فسخ

اقاله با حق فسخ، مترادف یا یکسان نیست. برای درک بهتر این موضوع کی توانید از مشاوره با وکیل فسخ قرارداد بهره مند گردید. در این بخش، تفاوت های این دو مقوله را مورد بررسی قرار می دهیم:

 • فسخ حقی است که تنها دارنده آن می تواند از آن استفاده کند. این منوط به رضایت طرف مقابل نخواهد بود. اما در عقد اقاله طرفین با هم تصمیم به بر هم زدن قرارداد می گیرند و رضایت آنها شرط است.
 • اقاله بدون وجود هیچ خیاری قابل اعمال خواهد بود. این در صورتی است که حق فسخ و خیارات ملزم به سبب قانونی و قراردادی می‌باشند.
 • اقاله با انعقاد قراردادی تحت عنوان قرارداد دوم صورت می پذیرد. اما فسخ نیازی به عقد قرارداد ندارد و با مراحل قانونی اعمال می شود.
دفتر حقوقی محمد حاجیلو وکیل پایه یک دادگستری آماده ارائه خدمات در زمینه حقوقی. در صورت نیاز به مشاوره با بهترین وکیل کیفری در تهران در زمینه تنظیم قرارداد ها تماس بگیرید:
09121275588 و 28425688-021
admin

نظرات بسته شده است.

تماس باما