تماس با ما

صفر تا صد بهترین راه فرار از پرداخت مهریه ⭐【سال1403】

راه فرار از پرداخت مهریه

موضوع یکی از پرتکرارترین سوالاتی که مراجعین آقا در جلسات مشاوره مربوط به مهریه دارند، مربوط به راه فرار از پرداخت مهریه است. اما آیا واقعا در قوانین امروزی کاری یا راه حلی تحت عنوان راه فرار از پرداخت مهریه وجود دارد؟ در این مقاله بهترین وکیل در تهران که در این امر تخصص و تجربه کافی را داراست به بررسی کامل و جامع این موضوع می پردازد. اگر در این مورد سوالی دارید یا با موضوعات مرتبط سر و کار دارید، این مقاله برای شماست.

 بهترین وکیل طلاق توافقی در تهران همواره یادآور می شود که مهریه به عنوان یک حق مسلم و قطعی برای خانم ها شناخته می شود. در بحث راه فرار از پرداخت مهریه روش‌ های قانونی زیادی وجود دارند. که زن می تواند با استفاده از آنها ثابت کند مرد شرایط لازم را جهت پرداخت مهریه دارد. در نتیجه می توان نتیجه گرفت که اگر توان مالی لازم برای پرداخت کردن مهریه را دارید بهتر است که آن را به همسرتان ارائه دهید. اما اگر فردی این راه را برگزیند از چه طرقی می تواند اقدام نماید؟

در این بخش لیستی تحت عنوان راه فرار از پرداخت مهریه را رارئه می دهیم که امروزه شاهد استفاده مرد ها در مواجهه با مطالبه مهریه از طرف همسر خود، هستیم. این لیست به شرح زیر است:

  • مخفی کردن اموال
  • واگذاری کردن آن با توسل به معامله صوری
  • ارائه دادخواست اعسار از پرداخت مهریه
  • فسخ نکاح: براساس آنچه که در قانون مدنی بیان گردیده اگر مرد بتواند بیماری برص و یا جذام زن را قبل از انجام نزدیکی در دادگاه به اثبات برساند علاوه بر حکم فسخ نکاح هیچ مهریه ای نیز به زن تعلق نخواهد گرفت.

اما با توجه به لیستی که در قسمت قبل با آن آشنا شدیم، بهترین راه کدام است؟ با توجه به شرایطی که فرد در آن قرار دارد می تواند یکی از روش های مذکور را به جهت عدم پرداخت مهریه به همسر خود انتخاب نماید. منوط به این که این قضیه را بپذیرد که همه روش ها پر ریسک است. همچنین به دلیل فرار از دین و پرداخت حق زوجه خلاف شان انسانی است.

در نتیجه توصیه می شود در انتخاب بهترین راه فرار از پرداخت مهریه با توجه به شرایطی که در آن قرار دارید، عواقب این کار را باید در نظر بدارید.زیرا مطابق قانون، در صورت اثبات آن مجازات های قانونی در انتظار فرد است.

فرار از پرداخت مهریه

به منظور مشاوره تخصصی و فوری در باب امور مربوط به خانواده با محمد حاجیلو، می توانید از شماره تلفن وکیل پایه یک دادگستری که در تمامی مقالات ستیا موجود است، استفاده نمایید: 09121275588 و 02128425688

در نظر بدارید که امور مربوط به مطالبه مهریه و راه فرار از پرداخت مهریه اموری حقوقی اند. علارغم مشاوره تخصصی در باب امور حقوقی، این امکان را در دفتر حقوقی محمد حاجیلو و همکاران فراهم آورده ایم، تا از مشاوره تخصصی با بهترین وکیل کیفری در تهران نیز بهره مند گردید. با ما تماس بگیرید.


پیش تر خواندیم که یک راه فرار از پرداخت مهریه تنظیم دادخواست اعسار می‌ باشد. به دلیل پر تکرار بودن این موضوع، علاوه بر معامله صوری، به این مورد نیز به صورت جداگانه می پردازیم. باید بدانید که این دادخواست زمانی از سوی دادگاه مورد قبول قرار می‌ گیرد که مرد از منظر قانون نتواند مهریه را پرداخت نماید.

آنچه در این بین باید ند نظر قرار دهید آن است که با تنظیم دادخواست اعسار از سوی مرد و قبول آن از طرف دادگاه، وی از پرداخت مهریه معاف نمی شود. تنها می‌ تواند مهریه را در چند قسط به زن پرداخت کند. به عبارتی یک راه قسط بندی مهریه است.

آیا شکایت زن در این بحش جایی برای احقاق حقوق وی دارد؟ در پاسخ باید بگوییم که اگر مرد جای پرداخت مهریه که حق قانونی و شرعی زن است، فرار از پرداخت مهریه را انتخاب کند، زن می تواند این مسئله را ثابت نماید. با توجه به آنچه در قانون می خوانیم زن می تواند شکایت کیفری خود را در این مورد ارائه دهد.

با استناد به تبصره هایی که در مورد بحث راه فرار از پرداخت مهریه و شکایت زن در مقابل، در قانون وجود دارد، انتقال هر یک از اموال در مرجع صالح مورد بررسی قرار می گیرد. سپس در این وضعیت دادخواست ابطال معامله صوری مرد، از طرف زن به دادگاه تقدیم می شود. در این بین دریافت استعلامات دقیق ثبت یکی از مهم‌ ترین نکاتی است که آن مرجع باید بدان توجه نماید. البته این نکته را در نظر بدارید که اگر انتقال املاک از سوی شوهر قبل از مطالبه مهریه انجام شود. قضات ادعای صوری بودن معامله را از زن نمی ‌پذیرند.

آنچه تابدین جا خواندیم، انتخاب یکی از روش های فرار از پرداخت مهریه توسط زن و سپس شکایت زن به منظور جلوگیری از تضییع حقوق خود می باشد. اما در این بین باید بدانیم که مرجع صالح برای رسیدگی به شکایت فرار از پرداخت مهریه کجاست.

فرش می کنیم که مرد معامله صوری را به عنوان راه فرار از پرداخت مهریه انتخاب می نماید. بعد از ارتکاب آن توسط مرد، در صورت احراز، شکایت زن باید در دادسرای عمومی محل وقوع جرم طرح شود. محل وقوع جرم جایی است که معامله به منظور فرار از دین در آنجا انجام می شود. خواه محل اقامت مشتکی عنه و یا شاکی باشد. البته به این نکته توجه نمایید که اگر انتقال اموال پیش از صدور حکم قطعی و حتی در پروسه رسیدگی دادگاه صورت پذیرد، جرم فرار از دین محقق نمی‌ شود.

آنچه به عنوان سخن پایانی در این بحث مورد بررسی قرار می دهیم آثار و مجازات هایی است که در صورت احراز برای افراد به دنبال دارد. در مقالات پیشین و ضمن همین مقاله اشاره کردیم که بر اساس قانون صرفا در برخی موارد خاص همچون ابطال نکاح و یا فسخ نکاح قبل از رابطه زناشویی زن حق مهریه ندارد. این بدان معناست که در باقی موارد نصف یا تمام مهر به زن تعلق می گیرد.

حال در این بین در صورتی که زن بتواند ثابت کند مرد راه فرار از پرداخت مهریه را استفاده نموده است. وی باید جزای نقدی پرداخت نماید. جزای نقدی معادل نصف اموال مرد است. از طرفی حبس تعزیری به عنوان یکی دیگر از پیامد های فرار از پرداخت مهریه است. در نتیجه دادگاه تمامی نکاتی که مربوط به فرار از پرداخت مهریه می باشد را بررسی می کند. سپس در صورتی که ثابت شود، جزای نقدی و حبس تعزیری را صادر می نماید.

admin

نظرات بسته شده است.

تماس باما