تماس با ما

عقد هبه چیست و شرایط رجوع از آن چگونه است؟

عقد هبه

عقد هبه یکی از عقود مهم به شمار می رود. بسیاری از افراد در جامعه کم و بیش با این مورد از عقود سر و کار دارند. در این مقاله به بررسی این نوع عقد می پردازیم و نکات حقوقی کارآمدی را در این باره بیان میکنیم که قعا به کارتان می آید. ضمن بررسی این موضوع، راه ارتباطی با بهترین وکیل در تهران را نیز ارائه می دهیم تا بتوانید با یک مشا.ره تخصصی بهترین مراحل را جهت احقاق حقوقتان طی کنید. با ما همراه باشید.

عقد هبه

عقد هبه عقدی است که به موجب آن، شخصی مالی را به صورت رایگان به تملک شخصی دیگر در می‌آورد. هبه در لغت به معنای بخشیدن و هدیه دادن مالی به کسی می‌باشد. باید بدانیم که بخشش یک مال به دیگری، مسائل حقوقی ای دارد که از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد. گفتنی است تعریفی که در این بخش از این عقد ارائه دادیم، بر اساس ماده 795 قانون مدنی می باشد.

به منظور مطالعه بیشتر بر روی لینک زیر کلیک کنید.

دادنامه عقد هبه

ماهیت عقد هبه

همانطور که گفتیم اصطلاحا هبه به معنای هدیه دادن و بخشیدن مال به دیگری می‌باشد. حال به بررسی ماهیت عقد هبه می‌پردازیم: در این روند کسی که مالش را به کسی می بخشد واهب می نامیم. همچنین کسی که مال به تملک وی در می‌آید متهب نام دارد. آن مال که بخشیده می شود نیز عین موهوبه نام گذاری می شود. اصطلاح دیگری که در ماهیت این عقد اهمیت دارد، قبض است. این عبارت به معنای تسلیم عین موهوبه می باشد. به عبارتی اگر این امر صورت نگیرد هبه محقق نمی شود.

رجوع از عقد هبه

هنگامی که از بخشش، هدیه و واگذاری یک مال، صحبت می کنیم، تصور نمی‌ شود که ممکن است، با مشکلات حقوقی رو به رو باشیم. از این بابت بررسی قرارداد و عقد هبه بسیار هائز اهمیت است. رجوع از این عقد به چه معناست؟ اگر واهب، طبق توضیح شخصی که مالش را می بخشد، بخواهد از هبه رجوع کند، طی شرایطی که قانون گذار برای وی تعیین می کند، می تواند برای اینکار اقدام به عمل بیاورد. این نکته را یاد آور می شویم که مشاوره حقوقی برای این عقد می تواند از مشکلات احتمالی جلوگیری کند. در ادامه رجوع از این عقد را از این زاویه های دیگر، مورد بررسی قرار می‌دهیم.

شرایط رجوع از عقد هبه

با تعریف هبه و رجوع از آن آشنا شدیم. در این قسمت می خواهیم تا شرایط این رجوع را بررسی کنیم. با استفاده از این دو شرط می توان از عقد هبه رجوع کرد:

 • عین موهوبه موجود باشد.
 • حق رجوع برای واهب از بین نرود.

طبق شرط اول اگر عین موهوبه از بین برود، حق رجوع واهب نیز از بین می رود. مستندات قانونی رجوع از این عقد عبارت اند از:

 • ماده 803 قانون مدنی
 • ماده 802 قانون مدنی
وکیل متخصص عقد هبه
هبه وکیل پایه یک دادگستری

در صورت نیاز به مشاوره در زمینه قرارداد های تجاری، پیشنهاد ما به شما، بهره مندی از مشاوره تخصصی با بهترین وکیل قرارداد تجاری در تهران است. زیرا قراردادهای تجاری، قراردادهای رایجی هستند که برای حصول نتیجه در آنها، نیاز به تسلط کامل بر قوانین و تجربه کافی از روند قانونی حاکم بر موضوع، دارید. از همراهی شما سپاسگزاریم.


برای استفاده از مشاوره آنلاین و یا رزرو مشاوره حضوری با محمد حاجیلو، با شماره تلفن وکیل پایه یک دادگستری متخصص در امر قرارداد، تماس بگیرید: 09121275588 و 28425688-021


مواردی که رجوع از هبه میسر نیست

 بیشترین دعاوی مطروحه در مورد این مبحث مربوط به رجوع از عقد هبه می‌باشد. این عقد در هریک از موارد ذیر غیر قابل رجوع است:

 • هبه کننده پدر یا مادر یا اولاد واهب باشد.
 • عقد هبه معوض، و عوض هم پرداخت شود.
 • وقتی عین موهوبه از ملکیت متهب خارج، یا متعلق حق غیر واقع شود.
 • در عین موهوبه تغییری حاصل شود.

اگر این عقد در موارد بالا صادق نباشد، رجوع از آن ممکن نیست.

رسیدگی به رجوع از عقد هبه

به منظور رسیدگی به دجوع از عقد هبه باید مراحل زیر طی شود:

 • ابتدا دادخواستی را تنظیم میکنیم.
 • دادخواست مورد نظر، به دادگاه یا شورای حل اختلاف تقدیم می گردد و وقتی برای رسیدگی نیز تعیین می شود.
 • در وقت مقرر دلایل طرفین و قابلیت رجوع هبه بررسی می شود.
 • برای اثبات وقوع هبه، اقدام به تنظیم استشهادیه برای استماع شهود می نماییم.
 • پس از بررسی در ماهیت دعوا دادگاه طی حکمی دعوا را میپذیرد یا رد می کند. این امر تا 20 روز نیز قابل اعتراض خواهد بود.
 • سپس مراحل قانونی رجوع طی می گردد.

وکیل متخصص در عقد هبه

دفتر حقوقی محمد حاجیلو وکیل پایه یک دادگستری، آماده ارائه خدمات در زمینه های مختلف حقوقی و کیفری در تنظیم قرارداد ها از جمله عقد هبه می باشد. البته این موضوع را مد نظر داشته باشید که این نع عقد، غالبا در زمره موضوعات حقوقی قرار دارد. در صورتی که موضوع مورد نظر شما، جنبه کیفری به خود بگیرد، بهترین راهکار، مشاوره با بهترین وکیل کیفری در تهران خواهد بود.

به منظور استفاده از خدمات این دفتر، با ما تماس بگیرید: 09121275588 و 28425688-021

admin

نظرات بسته شده است.

تماس باما