عقد بیع چیست و چه نکاتی دارد؟

عقد بیع - وکیل ملکی

عقد بیع

عقد بیع معامله و قراردادی است که در آن اشخاصی تحت عنوان فروشنده و خریدار با هم معامله می کنند. بدین صورت که فروشنده در ازای گرفتن پول (مال) مالکیت مال خود را به دیگری می دهد. بالعکس خریدار نیز در مقابل دریافت مال و مالکیت آن، پول آن را به فروشنده پرداخت می کند. در ادامه به بررسی کامل این عقد می پردازیم.

معنی لغوی عقد بیع

در معنی لغوی، بیع کلمه ای عربی به شمار میرود. این لغت در فارسی به معنای خرید و فروش به کار می رود. عقد بیع از این جهت که متداول ترین روشی است که در آن افراد مال را با پول یا مال دیگر معامله می کنند، اصلی ترین نوع عقد در سیستم های حقوقی به شمار می رود. در این متن شما را با مسائل حقوقی این عقد و ضرورت کمک گرفتن از بهترین وکیل در تهران که متخصص در امور قراردادهاست آشنا می شوید.

به منظور استفاده از مشاوره حقوقی آنلاین و حضوری با شماره تلفن وکیل پایه یک دادگستری تماس حاصل نمایید: 09121275588 و 02128425688

ارکان عقد بیع

هر عقدی برای آنکه تحقق یابد نیازمند ارکانی است. عقد بیع نیز از این قاعده مستثنی نیست. ارکان این عقد به شرح زیر است:

 • ایجاب و قبول
 • متعاملین
 • ثمن
 • مبیع

در ادامه هر کدام از این ارکان را بررسی می کنیم.

عقد بیع - وکیل ملکی - وکیل پایه یک دادگستری - عقد قرارداد
وکیل ملکی

در این بخش خاطر نشان می شویم که اگر با قراردادهای تجاری سر و کار دارید، بهترین وکیل قرارداد تجاری در تهران باید راهنمای شما باشد. قراردادهای تجاری به مراتب پیپیده ترند و به تخصص بیشتری نیاز دارند.


ایجاب و قبول عقد بیع

انشا و اعلام فروش یک مال و شرایط فروش را ایجاب معامله می گوییم. این موضوع از طرف فروشنده واقع می شود. قبول کردن همان اعلام رضایت است. این موضوع نیز از طرف خریدار اعلام میگردد. به عنوان مثال: خریدار انشا و عنوان می کند که خانه ام را 1 میلیارد تومان فروختم. در این صورت ایجاب را به عمل می آورد. در مقابل خریدار با اعلام رضایتش ایجاب را قبول می کند. ایجاب و قبوا یکی از مهمترین ارکان عقد بیع به شمار می رود.

متعاملین عقد بیع

در عقد بیع فروشنده ی مال را بایع می نامیم. بایع و خریدار طرفین و متعاملین (معامله کننده) معامله خواهند بود. این دو طی معامله در اموال یکدیگر تصرف پیدا می کنند. پس قانونا باید دارای شرایطی باشند. این شرایط عبارت است از:

 • عاقل باشند
 • بالغ و رشید باشند
 • در انجام معامله رضایت داشته باشند
 • قصد انجام معامله را داشته باشند

ثمن عقد بیع

ثمن عقد، مال یا وجهی می باشد، که از طرف خریدار به منظور مالکیت بر مال فروشنده، به وی پرداخت می گردد. این مبلغ باید از طرف فروشنده در ایجاب معامله به خریدار اعلام شده باشد. بعد از توافق نهایی و مکتوب شدن متن قرارداد مربوطه، در مدت زمان و با روشی که طرفین به توافق رسیده اند و در متن قرارداد نیز مکتوب گشته، ثمن(نقدی یا اقساط) به فروشنده پرداخت می گردد. ثمن در عقد بیع و تمامی عقود از ارکان اصلی به شمار می رود.

مبیع عقد بیع

چیزی که در عقد بیع رد و بدل می شود، مبیع و ثمن می باشند. در بالا به تعریف ثمن پرداختیم. اکنون یکی از مهمترین ارکان عقد، که صحت آن را مشخص می کند را به اختصار توضیح می دهیم. مبیع مالی است قابل خرید و فروش و دارای ارزش که در مالکیت فردی تحت عنوان فروشنده قرار دارد. این مال که مالکیت آن از طرف فروشنده در مقابل دریافت ثمن به خریدار منتقل می شود را مبیع می نامیم. همانطور که در تعریف مبیع اشاره شد این رکن می تواند صحت این عقد را مشخص کند. پس در ادامه این مقاله، شروط تحقق این صحت را یادآور می شویم. با ما همراه باشید.

شرط صحت عقد بیع

در تعریف مبیع، گفتیم که، این رکن می تواند صحت عقد را مشخص کند. حال به شرایطی که مبیع لازم دارد، تا به وسیله آن صحت عقد را مشخص کند، اشاره می کنیم. به طور کلی عقد بیع وقتی صحیح است، که مبیع شرایط زیر را داشته باشد:

 • هنگام عقد موجود باشد
 • مالیت داشته باشد
 • قابل خرید و فروش باشد
 • به جهت معامله شدن معلوم و معین باشد
مزایا مشاوره با وکیل متخصص در عقد بیع

دفتر حقوقی محمد حاجیلو، وکیل پایه یک دادگستری، آماده ارائه خدمات در پرونده های شما در زمینه های مربوط به: خانواده – کیفری – ورشکستگی – ملکی – انحصار وراثت – تجاری و… می باشد. این نکته را در نظر بگیرید که گاها پرونده های مربوط به قراردادها، حتی قراردادهای ساده و پایه از جمله عقد بیع جنبه کیفری دارد. بهترین وکیل کیفری در تهران در این مواقع می تواند راه گشای شما باشد. با ما تماس بگیرید: 09121275588 و 02128425688

وکیل متخصص عقد بیع در امور ملکی

کمک گرفتن از وکیل پایه یک دادگستری در تنظیم انواع قرار داد حین معاملات بسیار ضروریست. عقد بیع حین معاملات ملکی اهمیت بالای خود را نشان می دهد. بنابراین بهترین وکیل ملکی در تهران با توجه به داشتن تجربه کافی در امور ملکی می تواند تمامی جنبه های یک قرارداد را از منظر حقوقی مورد بررسی قرار دهد. وی از هرگونه مشکل احتمالی در عقد قرارداد ها و انجام معاملات جلوگیری می کند. همچنین وکیل ملکی می تواند در صورت بروز هرگونه مشکلی مراحل قانونی مربوطه را در کمترین زمان ممکن پیش ببرد و ضرر و زیان احتمالی را به حداقل برساند.

به منظور مطالعه بیشتر در ارتباط با مسائل حقوقی مرتبط با انواع معاملات در زمینه املاک ، کلیک کنید: نکات حقوقی ملکی

admin

نظرات بسته شده است.

تماس باما