هزینه وکالت

هزینه وکالت

هزینه وکالت : برای هر کدام از طرفین دعوی هزینه وکالت مساله ای بسیار حائز اهمیت و قابل توجه است. شرایط محاسبه دستمزد وکیل، شرایط پرداخت حق دستمزد وکیل و همچنین مبنای هزینه وکالت و دستمزد وکیل دعاوی ملکی جزو مواردی هستند که بیشترین سوالات حقوقی را به خود اختصاص داده اند. در ادامه ی مطلب قصد داریم در خصوص هزینه و کالت و دستمزد وکیل دعاوی ملکی بیشتر صحبت نماییم:

آیا مبنای مشخصی برای تعیین هزینه وکالت وجود دارد

به طور کلی وکیل ها براساس خواسته مالی که توسط موکلین مطرح می شود یک تعرفه 10 درصدی دارند.  به طور مثال اگر موضوع پرونده شخص موکل، پیگیری یک فقره چک برگشتی به مبلغ 100 میلیون تومان باشد، هزینه وکالت آن  چیزی در حدود 7 الی 10 درصد در نظر گرفته خواهد شد. البته  این بازه ی ذکر شده کاملا متغیر بوده و به نوع چک و شرایط آن نیز وابسته می باشد. مواردی مانند امانتی بودن و یا تضمینی بودن چک و یا چک های حسن انجام کار و موضوعات دیگر می تواند در مشخص کردن این بازه تاثیر گذار باشد.

به طور معمول موکلین طبق مقررات، 60 درصد را به شکل نقدی و باقی آن یعنی 40 درصد از پول را پس از اتمام کار و طی یک فقره چک پرداخت می نمایند. در پرونده های کیفری که خواسته و بحث ریالی و مبالغ دقیق مالی معین نیست، تعیین دستمزد با توجه به اهمیت و ارزش آن برای موکل و به صورت توافقی است. دربرخی موارد این تعرفه ها به صورت ثابت نخواهد بود و بسته به حجم کار و دلایل و مدارک و مستندات، دستمزدها بایستی کاهش یابند.

اخذ هزینه در صورت نرسیدن به نتیجه مطلوب

یکی از سوالاتی که ممکن است برای افراد به وجود آید این است که اگر پرونده ی حقوقی با موفقیت به اتمام نرسد و نتیجه مطلوبی در انتهای کار کسب نشود باز هم وکیل دعاوی ملکی از این حق برخورار است که دستمزد و هزینه وکالت خود را از موکل طلب کند؟ در پاسخ باید گفت که بله وکیل این حق را دارد. در واقع هزینه وکالت یا دستمزد برای خدماتی است که وکیل دعاوی ملکی در طول فرآیند رسیدگی به پرونده قضایی دریافت می کند. به موفقیت و یا عدم موفقیت پرونده ی حقوقی هیچگونه ربطی نخواهد داشت.

کلیه وکلا موظف می باشند که کار خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهند. در مسیر حل پرونده تمام تلاش خود را برای بازگشایی گره انجام دهند. اما هیچ گونه تعهدی نسبت به نتیجه ی پرونده ندارند و تصمیم گیرنده نهایی قاضی پرونده است. در نتیجه از نظر اخلاقی و انسانی بهتر است شیوه پرداخت را طوری تنظیم کنند که موکلین حق الوکاله را بعد از کسب نتیجه مطلوب و لازم بپردازند. نباید به گونه ای باشد که پولی را به عنوان پیش پرداخت بپردازند. در صورت عدم کسب نتیجه مطلوب دلواپس این موضوع باشد که پولشان دور ریخته شده است.

حق الوکاله وکیل چقدر می باشد

میزان حق الوکالهیا هزینه وکالت که یک وکیل از موکل خود اخذ می نماید به شکل کلی تابع توافق و قرارداد طرفین می باشد. میزان حق الوکاله بدین شکل تعیین می گردد: وکیل دعاوی ملکی و موکل با یکدیگر ملاقات می نمایند. وکیل شرایط پرونده شخص و مدارک وی را به طور دقیق مورد بررسی قرار می دهد. تا متوجه شود که برای رسیدن به نتیجه مطلوب چه میزان زمان را باید برای حل و فصل مشکل پرونده  صرف کند. همچنین چه اقداماتی را باید انجام دهد. به همین علت نمی توان به طور دقیق اعلام نمود که میزان حق الوکاله و دستمزد وکیل دعاوی ملکی چقدر می باشد. زیرا هر پرونده ی حقوقی ویژگی ها و پیچیدگی های خاص خود را دارد.

HAJILOU MOHAMMAD

نظرات بسته شده است.

تماس باما