تماس با ما

دعاوی ملکی در حوزه مسکن

دعاوی ملکی در حوزه مسکن

دعاوی ملک در حوزه ی مسکن گاهی از چنان پیچیدگی هایی برخوردار هستند که به ‌سادگی بین طرفین قابل‌ حل نبوده و در این موارد راهی جز مراجعه به یک وکیل دعاوی ملکی خبره در حوزه ی املاک وجود ندارد. علاوه بر آن در حال حاضر بازار املاک بهترین بازار برای سرمیه گذاری می باشد. افراد بسیاری هستند که ترجیح می دهند به جای قرار دادن سپرده ی خود در بانک که در نهایت سود ناچیزی عایدشان می شود سرمایه ی خود را صرف خرید ملک و زمین نمایند تا هر ساله ارزش پول خود را بیشتر کنند. به علت افزایش معاملات و قراردادهای ملکی طبیعتا میزان مشکلات و دعاوی ملکی نیز افزایش می یابند. در ادامه ی مطلب قصد داریم در خصوص انواع دعاوی ملکی صحبت نماییم:

دعاوی ملکی حقوقی

در حال حاضر تعداد بسیار زیادی از پرونده های حقوقی که در دادگاه ها وجود دارد در دسته دعاوی ملکی حقوقی قرار داده می شوند. در تمامی دعاوی ملکی قوانینی توسط قانون گذاران وضع شده است که امکان صدور حکم بر اساس این قوانین به بهترین شکل ممکن وجود دارد. مهم ترین دعاوی ملکی حقوقی عبارتند از الزام به فک رهن و سند های ضمانتی، الزام به تنظیم سند برای املاک مربوطه، الزام به دریافت صورت مجلس تفکیکی برای ساختمان‌های دارای واحد‌های مستقل و چندگانه، الزام به دریافت پایان کار برای ساختمان هایی که ساخت وساز آن ها به پایان رسیده است و مورد تایید کارشناس مربوطه واقع شده باشد، در مورد ابطال قرارداد هایی که مفاد آن ها دارای مشکل هستند، دریافت و درخواست مطالبه اجرت المثل، فسخ قرارداد هایی که دارای مشکل قانونی می باشند، افزایش و یا کاهش اجاره بها بر اساس عرف و قانون جامعه، دعاوی مربوط به درخواست و مطالبه سرقفلی و در دارا بودن حق کسب و کار.

 

دعاوی ملکی کیفری

در این دعاوی سهل انگاری مد نظر نبوده و فرد خاطی یک جرم مرتکب شده است. از این رو مبحث آن پیچیده تر و گسترده تر از دیگر دعاوی ملکی می باشد. مهم ترین دعاوی ملکی کیفری عبارتند از جعل کردن اسناد ملکی به جهت انجام کلاهبرداری، ارتکاب کلاهبرداری در حوزه خرید و فروش و معاملات مسکن، خیانت در امانت، فروش غیرقانونی املاک و مستعقلات یک شخص یا اشخاص دیگر، انتقال منافع املاک غیر به خود و یا شخصی دیگر، ارتکاب جرم در خصوص خرید و فروش املاک دولتی، استفاده از اسناد جعلی در خرید و فروش املاک، تغییر کاربری اراضی کشاورزی بدون دریافت مجوز های مربوطه و به صورت غیر قانونی، خرید و فروش معامله معارض، اقدام به تقسیم بندی املاک و ورود غیر مجاز به ملک سایرین.

دعاوی ملکی ثبتی

دعاوی ملکی ثبتی در واقع زیرمجموعه دعاوی ملکی حقوقی بوده و جدای از آن ها نمی باشند. ولی به علت تعدد پرونده های موجود در این حوزه می توان گفت دعاوی ملکی ثبتی در مورد ثبت اسناد و املاک می باشند. دعاوی ملکی مسکن مهم ترین دعاوی ملکی ثبتی عبارتند ازابطال اسناد رسمی به علل مختلف، ابطال سند مالکیت معارض، ابطال ساز و کار مراحل گوناگون کمیسیون های ثبتی، ابطال اجرائیه ثبتی املاک مربوطه، متوقف نموندن مراحل اجرایی در زمان انجام کار، افراز ملک و اجرای ثبت.

ضرورت مشاوره با وکیل ملکی

نکته ی بسیار مهمی که در خصوص دعاوی ملک در حوزه ی مسکن وجود دارد این است که در کشور ما برای هر یک از دعاوی ملکی قوانین خاصی وجود دارد. یک وکیل دعاوی ملکی از تمامی قوانین مطلع بوده و می تواند به بهترین شکل ممکن پرونده را بررسی و رسیدگی نماید. مشورت با یک وکیل دعاوی ملکی خبره از آن جهت حائز اهمیت است که امکان ورود ضرر و زیان را به اموال شما به حداقل می رساند و در زمان و هزینه صرفه جویی می شود.

HAJILOU MOHAMMAD

نظرات بسته شده است.

تماس باما