تماس با ما

خیارات در قراردادها چه تاثیری دارند؟

خیارات

خیارات یکی از مهمترین موضوعات قانون مدنی است که تاثیر زیادی در قرارداد ها دارد. از این رو بر آنیم تا در این مقاله به بررسی این موضوع و انواع آن بپردازیم. بهترین وکیل در تهران با تسلط کافی بر قوانین حاکم بر قرارداد ها، می تواند شما را در اعمال این موضوع در قراردادها یاری رساند. با ما همراه باشید.

خیارات

خیار در لغت اختیار معنا می شود. قانونگذار خیارات را به عنوان اختیاری قانونی برای بر هم زدن قرارداد تعریف می کند. می دانیم که در متن قرارداد شرایطی برای فسخ، وجود دارد که در تخصص وکیل فسخ قرارداد گنجانده می شود. این فسخ از آن جهت اهمیت داردکه تا حد امکان از ضرر وزیان طرفین جلوگیری شود. خیار حق فسخ یا اختیار فسخ قانونی به شمار می رود.

به عنوان مثال: شما ملک یا وسیله ای را طی یک قرارداد خریداری می کنید. بعد از خرید و عقد قرارداد، شما متوجه می شوید که فروشنده شما را فریب داده است. یا مورد معامله، دارای عیب و ایراد می باشد. در این مواقع با آگاهی از انواع اختیارات قانونی، شما می توانید معامله را برهم بزنین تا از تضییع حقوق خود جلوگیری به عمل آورید.

انواع خیارات

خیارات در قانون مدنی ایران در 10 نوع هستند. در این مقاله ما به بررسی هر یک به صورت جداگانه می پردازیم. این 10 مورد عبارت اند از:

 • مجلس
 • حیوان
 • شرط
 • تاخیر ثمن
 • رویت و تخلف وصف
 • غبن
 • عیب
 • تدلیس
 • تبعیض صفقه
 • تخلف شرط

به منظور مشاوره با محمد حاجیلو، با شماره تلفن وکیل پایه یک دادگستری تماس بگیرید: 09121275588 و 02128425688

خیارمجلس

خریدار و فروشنده تا زمانی که از مجلس خارج نشده باشند حق و اختیار فسخ قرارداد را دارند. منظور از عبارت مجلس، جمع یا مکانی که در آن عقد قرارداد صورت میگیردف می باشد. این نوع از انواع خیارات خیار مجلس نام دارد.

خیارحیوان

در این نوع از خیارات مورد معامله حیوان زنده است. در صورت بروز مشکل محرز، خریدار می تواند قبل از طی شدن سه روز از عقد قرارداد معامله را بر هم بزند.

خیارشرط

در این نوع از خیارات فسخ معامله با قید شرط در متن قرارداد اعمال می شود. یعنی شرط می شود که یکی از طرفین یا هر دو یا شخص ثالث می توانند معامله را در مدت زمان معینی بر هم بزند. خیار شرط در دسته بندی زیر عمل می کند:

 • فقط به طرف اول قرارداد
 • فقط به طرف دوم قرارداد
 • به هر دو طرف قرارداد
 • فقط به شخص ثالث
 • به شخص ثالث و طرف اول قرارداد
 • فقط به شخص ثالث و طرف دوم قرارداد
 • به شخص ثالث و هر دو طرف قرارداد
خیارات و انواع آن
بررسی انواع خیارات- وکیل پایه یک دادگستری

بهترین وکیل ملکی در تهران اذعان می دارد که موضوع خیارات غالبا در معاملات ملکی تخصصی، اهمیت پیدا می کنند. از این رو بعد از آشنایی با انواع خیارات، بهتر است در صورت مواجهه با آنها در قراردادهای ملکی، از مشاوره با وکیل ملکی متخصص بهره مند گردید.

خیار تاخیر ثمن

این نوع از خیارات در مواقعی رخ میدهد که در پرداخت ثمن و وجه قابل پرداخت معامله، مشکلی پیش بیاید. این خیار غالبا برای فروشنده می باشد. همچنین همانطور که گفتیم زمانی لحاظ می شود که عدم وصول ثمن یا عدم پرداخت بهای معامله از طرف خریدار رخ بدهد.

خیار رویت و تخلف وصف

این نوع از خیارات زمانی قابل اعمال است که طرفین مال مورد معامله را به هر دلیلی ندیده باشند. یعنی تنها فروشنده مال را وصف کرده باشد. در نتیجه خریدار بر اساس وصف فروشنده، معامله انجام را انجام دهد. بعد از انجام معامله و رویت مال و عدم تایید مال توسط خریدار از نظر آنچه وصف شده است، خریدار این حق را دارند تا معامله را فسخ کند.

خیار غبن

این نوع از خیارات زمانی اعتبار پیدا می کنند که فعل غبن صرف شود. درمعنای لغوی، غبن به معنای خدعه و نیرنگ و فریب می باشد. به عنوان مثال: شخصی ملکی را معامله می کند و به فروش می رساند. بعد از فروش متوجه می شود که ملک را به بهای اصلی به فروش نرسانده است. در نتیجه در این موضوع، خریدار ضرر می کند. پس برای جلوگیری از ضرر، قانون اختیار برای بر هم زدن معامله را به خریدار می دهد.

خیار عیب

زمانی که مورد معامله دارای عیب و ایرادی است. عیب و ایرادآشکار نیست. عیب و ایراد در ظاهر مشخص نیست. خیار عیب از انواع خیارات اعمال می شود.

خیار تدلیس

طبق ماده 438 قانون مدنی تدلیس عبارت است از عملیاتی که موجب فریب طرف معامله شود.

در این نوع از خیارات خریدار توسط فروشنده یا اصطلاحا یکی از طرفین توسط طرف مقابل فریب می خورد. به عنوان مثال: فروشنده جعبه ای از میوه به ظاهر سالم را به فروش می رساند. اما فروشنده برای این کار میوه های خراب را زیر میوه های سالم پنهان میکند. در این صورت می توان گفت اقدامی از جانب یکی از طرفین معامله برای فریب طرف مقابل صورت گرفته است. از لحاظ قانونی با توجه به این خیار خریدار می تواند معامله را بر هم بزند.

خیار تبعیض صفقه

در این نوع از خیارات در صورتیکه معامله ای انجام بشود و خریدار متوجه این بشود که مال مورد معامله تماما به فروشنده تعلق ندارد، می تواند از لحاظ قانونی با این نوع از خیار قرارداد را به کل فسخ کند.

خیار تخلف از شرط

به منظور درک بهتر این نوع از خیارات به بیان یک مثال ساده می پردازیم: شما فرشی را خریداری می کنید. به شرط آنکه این فرش دست بافت باشد. بعد از انجام معامله متوجه می شوید که این فرش دست بافت نیست. شما می تواند در این مورد با اعمال خیار تخلف از شرط معامله را بر هم بزنید.

عقد قرارداد ها نکات و مسائل حقوقی پیچیده ای دارند که برای مطالعه بیشتر کلیک کنید: نکات حقوقی خرید ملک

در صورت نیاز به مشاوره حضوری یا آنلاین با وکیل متخصص ملکی می توانید با دفتر محمد حاجیلو، وکیل پایه یک دادگستری تماس بگیرید: 021-28425688 و 09121275588

وکیل متخصص خیارات در قراردادها

در دفتر حقوقی محمد حاجیلو وکیل پایه یک دادگستری آماده ارائه خدمات در زمینه های کیفری و حقوقی بالاخص در موضوع خیارات در قراردادها، می باشیم. با ما تماس بگیرید:09121275588 و 28425688-021

در نظر داشته باشید اگر موضوعات حقوقی شما جنبه کیفری پیدا کند، بهترین راه استفاده از مشاوره تخصصی با بهترین وکیل کیفری در تهران قبل از هر اقدامی، خواهد بود.

admin

نظرات بسته شده است.

تماس باما